برنامه‌های سی و هشتمین سالروز بزرگداشت شهادت مصطفی چمران اعلام شد

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، نشست خبری اعلام برنامه‌های بزرگداشت سالروز شهادت مصطفی چمران امروز با حضور رئیس بنیاد شهید چمران و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

مهدی چمران رییس بنیاد شهید چمران در این نشست، گفت: شهید مصطفی چمران از ۱۴ سالگی شاگرد مرحوم طالقانی در درس قرآن بود، ضمن اینکه دروس حوزوی هم می‌خواند و در فعالیت‌های سیاسی چه در زمان ملی شدن صنعت نفت، چه انتخابات مجلس کاشانی و جبهه ملی فعال بود. وقتی هم که بعد از ایام کودتای ۲۸ مرداد به دانشگاه رفت، در تمام تظاهرات و تحصن‌ها شرکت داشت. در آمریکا نیز مسئولیت انجمن دانشجویان ایرانی را برعهده گرفت. او بعد از اتمام دانشگاه در مراکز مختلف علمی از جمله مرکز تحقیقاتی ناسا مشغول به کار شد. 

وی با اشاره به جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل، بیان داشت: فضای آمریکا برای مصطفی تنگ آمد و نمی‌توانست شرایط آنجا را تحمل کند؛ به همین دلیل تصمیم گرفت به فلسطین و قدس بیاید و در مرزهای فلسطین به نبرد مسلحانه بپیوندد.

مهدی چمران ادامه داد: مصطفی به مصر رفت و در آنجا دو سال آموزش جنگ‌های چریکی و نظامی دید و سپس به دعوت امام موسی صدر به لبنان رفت و در مدرسه جبل‌ عامل مستقر شد و کارهای فرهنگی و نظامی خود را شروع کرد. ابتدا حرکت‌المحرومین را به وجود آورد. سپس شاخه نظامی امل را شکل داد که برای اولین‌بار در همان زمان، شیعیان لبنان دارای سازمان نظامی می‌شدند، آن هم سازمانی که در کمال فقر و بدون حامی فعالیت می‌کرد.

وی افزود: شهید چمران ۱۰ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران آمد و به دستور امام(ره) دیگر به لبنان بازنگشت. مدتی مسئولیت آموزش نظامی گروه‌هایی را داشت که در سپاه پاسداران شکل گرفته بودند. بعد به سمت معاونت نخست‌وزیر در امور انقلاب برگزیده شد. اوایل انقلاب بود که برای مقابله با گروه‌های ضدانقلاب عازم مناطق درگیری می‌شد. 

رئیس بنیاد شهید چمران با اشاره به سایر فعالیت‌های شهید اضافه کرد: بعد از اینکه شهید چمران به تهران آمد به سمت وزارت دفاع منصوب شد و بعد هم به نمایندگی مجلس رسید. وقتی از تهران نماینده مردم شد به عنوان نماینده امام(ره) در شورای عالی دفاع نیز منصوب شد. سپس جنگ ایران و عراق آغاز شد و ستاد جنگ‌های نامنظم را در خوزستان راه‌اندازی کرد که همگی مردمی بود و لرزه بر اندام ارتش عراق می‌انداخت. شهید چمران در جریان آزادسازی واقعه سوسنگرد در ۲۶ آبان سال ۵۹ به تنهایی مقابل تیپ زرهی عراق ایستاد و آن‌ها را فراری داد. کماندوهای عراقی از غائله گریختند و چمران در حالی که پایش زخمی شده بود با کامیون غنیمتی به عقب جبهه بازگشت.

وی ادامه داد: سپس تصمیم گرفت در آزادسازی دهلاویه نقش ایفا کند و در ۲۰ خرداد سال ۶۰ در این عملیات خوش درخشید. ۳۱ خردادماه حمله سختی شد و فرمانده منطقه یعنی شهید رستمی به شهادت رسید. چمران فرمانده جدید منطقه به نام حدادی را به منطقه برد که هم‌زمان خمپاره‌های ۶۰ دشمن باریدن گرفت و ترکش خمپاره به پشت سر او اصابت کرد و باعث شهادتش در منطقه دشت آزادگان شد.

رییس بنیاد شهید چمران به برنامه‌های سی و هشتمین سالروز بزرگداشت شهادت مصطفی چمران به اشاره کرد و گفت: براساس تصمیم‌گیری ستاد برگزاری مراسم شهید چمران، ۲۹ خردادماه روز برگزاری برنامه اصلی در نظر گرفته شده است. این برنامه در روز چهارشنبه از ساعت ۱۸ در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود. از آنجایی که شهید چمران علاقه شدیدی به دعای کمیل داشت و متن آن را در آمریکا ترجمه کرده بود، طبق روال هر ساله پنجشنبه ۳۰ خردادماه ۹۸ دعای کمیل به یاد شهید چمران در محل شهادت او در دهلاویه برگزار می‌شود. روز دوشنبه نیز مراسمی به مناسبت سالگرد شهادت او در منطقه ۲۲ تهران بعد از نماز مغرب و عشاء برپاست همچنین برنامه‌هایی به همین مناسبت در روز سه‌شنبه در دانشگاه مالک‌اشتر، بسیج اساتید دانشگاه امیرکبیر و بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد الغدیر برگزار می‌شود. در روز چهارشنبه نیز برنامه‌هایی در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و در قرارگاه خاتم به همین مناسبت تدارک دیده شده است.

وی افزود: روز جمعه ۳۱ خردادماه که سالروز شهادت دکتر چمران است، قبل از خطبه‌های نماز جمعه در سراسر کشور درباره شخصیت این شهید سخنانی ایراد می‌شود. شنبه اول تیرماه دانشگاه علمی-کاربردی مرکزی، یکشنبه در شهر مشهد و سه‌شنبه چهارم تیرماه نیز در مسجد مقدس جمکران بعد از نماز مغرب و عشا برنامه‌هایی با همین مضمون برگزار خواهد شد. در روز چهارشنبه، ۵ تیرماه خانه موزه شهید چمران برنامه‌های ویژه‌ای را برای رزمندگان ستاد جنگ‌های نامنظم در نظر گرفته است. همچنین در روز پنج‌شنبه، ۶ تیرماه برنامه‌ای در اراک و جمعه ۳۱ خرداد در شهرساوه برنامه‌هایی برگزار می‌شود.

مهدی چمران با اشاره به جمع‌آوری آثار از شهید چمران گفت: دست‌نوشته‌های شهید چمران جمع‌آوری و موضوع‌بندی شده است و در ۱۲ کتاب منتشر شده که در واقع مرجعی برای کتاب‌های دیگران شده است. مستندترین آن‌ها کتاب کردستان است که متن آن را خود شهید نوشته است. سخنرانی‌ها و دست‌نوشته‌های شهید درمورد لبنان، داستان سوسنگرد در رقصی چنین میانه میدانم آرزوست، سخنرانی‌های فلسفی و عرفانی‌اش به زبان ساده در کتاب انسان و خدا و نیایش‌هایش در کتاب نیایش‌ها، عارفانه و حماسه، عشق و عرفان است. هرچند زندگینامه تفصیلی شهید هنوز آماده انتشار نشده است، اما همه دستنوشته‌های او را که قابل تقسیم‌بندی در موضوعات مطرح شده است، در این ۱۲ کتاب گنجانده شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *