فارس من| پیگیری وضعیت حقوق جانبازان زیر ۲۵ درصد

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، یکی از سوژه‌هایی که مخاطبین خبرگزاری فارس در بخش فارس من مطرح کردند پیگیری وضعیت معیشتی جانبازان عزیز زیر ۲۵ درصد بود. در این موضوع مطروحه جانبازان جامعه هدف بیان داشتند پس از گذشت دو سال از تصویب قانون ششم توسعه هیچ مبلغی به عنوان کمک معیشت به جانبازان پرداخت نشده و یا اگر شده مبلغی معادل ۶۰۰ هزار تومان بوده است. 

در بخش دیگری نیز این عزیزان خواستار پیگیری موضوع بازنشستگی جانبازان زیر ۲۵ درصد بودند.

پیش از این نیز برخی از جانبازان مدعی پرداخت نشدن این کمک معیشت بودند که ایزدی معاون پیشین توسعه و تعاون بنیاد گفته بود: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد، البته بنیاد شهید به برخی از جانبازان زیر ۲۵ درصد که فاقد شغل و درآمد است کمک معیشت پرداخت می کند. تا زمانی که جانبازان فاقد شغل و درآمد باشد بنیاد شهید به آنها کمک معیشت پرداخت می کند. هیچ مصداقی مبنی بر پرداخت نشدن این کمک معیشت وجود ندارد، در صورتی که موردی به ما گزارش شود، باید بررسی شود، اما برای افرادی که واجد شرایط دریافت این کمک معیشت هستند، تاکنون مشکلی به ما گزارش نشده است.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز در حاشیه جلسه راهبردی اجرای سند خدمت رسانی به رزمندگان در تیر ماه سال گذشته بیان داشته بود: رسیدگی به جانبازان زیر ۲۵ درصد از ابتدای سال ۹۸  به بنیاد شهید واگذار شود.

در همین رابطه با محمود پاکدل معاون توسعه و تعاون بنیاد شهید گفت وگو کردیم.  

وی در در پاسخ به سوال ما که آیا به همه جانبازان زیر ۲۵ درصد حقوق تعلق می‌گیرد یا خیر، گفت: ابتدا باید تعریف درستی از این حقوق ارائه شود. آنچه در قانون ششم توسعه و بودجه سال ۹۷ به تایید مجلس شورای اسلامی آمده این است: به جانبازانی که هیچ گونه ممر درآمدی ندارند کمک معیشت آن هم معادل حداقل حقوق کارمندان دولت پرداخت می‌شود. 

 

وی ادامه داد: سیستم کمک معیشت جانبازان به صورت صندوقی نیست. یعنی این عزیزان حقوق بازنشستگی نخواهند داشت و اینگونه نیست که پس از مدتی از بنیاد منفک شده و حقوق از صندوق بیمه ها دریافت کنند. 

معاون توسعه و تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان داشت: این کمک معیشت تا زمانی که جانبازان در قید حیات باشند به صورت ماهانه پرداخت می‌شود. تاکنون به ۳۹ هزار نفر از این عزیزان مستمری ای پرداخت شده است. 

وی با اشاره به اینکه برخی از جانبازان گلایه مند هستند که ما مراجعه کردیم و مدارک خود را نیز ارائه دادیم اما پس از گذشت ۷-۸ ماه هنوز حقوقی دریافت نکرده ایم، گفت: کسانی که برای این امر به بنیاد مراجعه می‌کنند ابتدا به ساکن استعلاماتی باید در خصوص مدارکشان گرفته شود که خود این موضوع زمان بر است. همچنین پس از بررسی ما و ارائه اسامی به دولت، باید تامین اعتبار شود. این دو موضوع هر کدام در پروسه زمانی‌ای باید انجام شود. 

پاکدل گفت: سال گذشته ۶۰۰۰ نفر از جانبازان عزیز کمک معیشتشان تامین اعتبار شد و مستمری ماهانه‌شان برقرار شده است که برقراری کمک معیشت بقیه به اعتبارات دولت بستگی دارد و تامین بودجه. 

بنا بر این گزارش، براساس بند (ج) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، «بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است از محل اعتبارات موضوع ردیف ۱۳۱۶۰۰ جدول شماره (۷)‌ این قانون به جانبازان و آزادگان غیر حالت اشتغال معسر فاقد درآمد که براساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌باشند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند. آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

همچنین مطابق بند یاد شده هیئت وزیران مکلف به صدور آیین نامه اجرایی است. بر این اساس سازمان برنامه و بودجه کشور در اجرای تکلیف صدرالذکر، متن پیشنهادی آیین نامه یادشده را جهت تصویب در هیئت وزیران ارایه نمود. که پس از طرح و بررسی در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت مراتب جهت تصویب به هیئت وزیران ارسال شد . بر این اساس هیئت وزیران در جلسه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد بند (ج) تبصره (۱۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی بند یادشده را تصویب کرد.

براساس این آیین‌نامه بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به برقراری کمک معیشت به جانباز و آزاده غیر حالت اشتغال که فاقد درآمد و شغل باشد و هیچگونه خدمات و تسهیلاتی بابت اشتغال از دستگاه ها و نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی دریافت نکرده باشد اقدام نماید. این مبلغ معادل حداقل حقوق کارکنان شاغل دولت موضوع ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری خواهد بود.

همچنین بنیاد موظف است به منظور برقراری کمک معیشت، اقدامات زیر را به عمل آورد:

الف- استعلام از مراجع مربوط شامل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق‌های بیمه و بازنشستگی، سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حسب مورد به تشخیص بنیاد.

ب- پایش اطلاعات مشمولین این آیین‌نامه از حیث اشتغال یا درآمد یا تغییرات ایجاد شده در وضعیت آنان هر شش ماه یکبار.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *