فارس من|پیگیری مشکلات فرزندان معلول شهدا/پاکدل: بنیاد موظف است هزینه‌ها را پرداخت کند

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، یکی از موضوعاتی که در بخش «فارس من» خبرگزاری فارس مطرح شد و به بیش از ۵۰۰ امضا برای پیگیری رسید، مسئله رسیدگی به امور فرزندان شاهدی است که معلول هستند.

در این درخواست فرزندان معلول شهدا با گلایه از عدم رسیدگی بنیاد شهید به مشکلاتشان گفتند: وقتی برای احتیاجاتمان به بنیاد مراجعه می‌کنیم، می‌گویند: «شما هم عین سایر فرزندان شهدا فقط از مزایای ایجاد شده در قانون می توانید استفاده کنید. بنیاد شهید قانون مجزایی در خصوص فرزندان معلول ندارد و حتی اگر هم چنین قانونی وجود داشته باشد ما بودجه نداریم.»

این فرزندان شهدا می‌گویند ما حتی به بهزیستی هم مراجعه کرده ایم تا آنها تحت پوشش قرارمان دهند، آنها نیز ما را از سر خود باز کرده و می‌گویند «شما باید به بنیاد شهید مراجعه کنید. این در حالی است که بنیاد فقط به جانبازان خدمات می دهد و عملا هیچ خدماتی به فرزندان معلول شهدا نمی دهد.»

در همین خصوص با محمود پاکدل معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت‌وگو کردیم.

معاون تعاون بنیاد شهید و امورایثارگران گفت: با اصلاح ماده ۲۶ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، فرزندان معلول شهدا نیز تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفتند و بنیاد موظف است هزینه های این عزیزان را هر چقدر که کمیسیون پزشکی تشخیص دهد پرداخت کند. 

وی گفت: این قانون از سال گذشته اجرایی شد و به ۱۳۳۰ نفر از فرزندان شهدا تسهیلات پرداخت شده است که شامل حق پرستاری، نگهداری و … می‌شود. 

پاکدل افزود: کمیسیون پزشکی مثلا تشخیص می‌دهد دو  k باید برای یک فرد در نظر گرفته شود. که هر k نیز شامل حداقل یک پایه حقوق کارگری به میزان یک میلیون و پانصد و شصت و سه هزار تومان است. البته این مقدار می تواند کمتر یا بیشتر هم باشد.

معاون تعاون بنیاد بیان داشت: هر فرزندی که شامل ماده ۲۶ شده و به بنیاد مراجعه کرده به کمیسیون پزشکی ارجاع داده شده است و به میزان تشخیص، تسهیلاتشان را نیز پرداخت کردیم و تاکنون مشکلی گزارش نشده. همچنین کسی هم از نارضایتی به ما مراجعه نکرده است. 

گفتنی است طبق ماده ۲۶ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران دولت موظف است به منظور حمایت از سلامت جانبازان پنجاه درصد (۵۰درصد) و بالاتر و جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد و براساس شدت و نوع ضایعات ناشی از مجروحیت و میزان ساعت کاری که از جانبازان مراقبت می‌شود، نسبت به برقراری و پرداخت حق پرستاری و حق همیاری بر مبنای حداقل دستمزد ماهانه کارگران اقدام و اعتبار مورد نیاز را در لوایح بودجه سنواتی منظور نماید. ضمنا والدین، همسران و فرزندان شهدا که دارای بیماری‌های خاص، صعب‌العلاج یا محدودیت جسمی حرکتی هستند پس از تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران مشمول این ماده می‌شوند.

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *