حمایت‌مالی «بنیاد شهید» از طرح‌های اشتغالزایی ایثارگران

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، نشست خبری رضا ریاحی مدیرعامل صندوق اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور جمعی از خبرنگاران در خصوص فعالیت‌های این صندوق برگزار شد.

ریاحی با اشاره به پرداخت ۱۷۵ میلیارد تومان تسهیلات به ایثارگران در سال ۹۶، گفت: ما ۶ هزار و ۵۰۰ شغل ایجاد کردیم و در سال‌جاری و سال گذشته نیز، ۱۶ هزار میلیارد تسهیلات بین استان‌های مختلف توزیع شد.

وی افزود: در سال‌های ۹۶ و ۹۷، با اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومان، ۱۴ هزار شغل ایجاد شد که طی این فرایند ایثارگر به استان خود مراجعه و طرحش را ارائه می‌دهد. در کنار ارائه طرح ما مشاوره شغلی می‌دهیم و یا اگر ایثارگری نیاز به آموزش دارد، به طور رایگان این امر صورت می‌گیرد. اگر پرونده ایثارگری تکمیل و به ستاد ارسال شود، ظرف یک روز مجوز آن صادر می‌شود.

مدیرعامل صندوق اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: طبق قرارداد‌هایی که با برخی بانک‌ها امضا کردیم، در سال جاری تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با سود ۴ الی ۱۴ درصد به ایثارگران تسهیلات داده می‌شود. در سال ۹۸ این تسهیلات به ۳۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.

وی ادامه داد: تسهیلات وام ۷۵۰ میلیارد تومانی به کشاورزان داده می‌شود و ایثارگرانی که طرح خوداشتغالی دارند جهت ثبت نام به سایت کارا مراجعه کنند. به طور متوسط به هر ایثارگر ۵۰ میلیون وام با بهره ۶ درصد تعلق می‌گیرد. اگر طرح ملی یا اشتغال‌زایی باشد تا سقف ۱۵ میلیارد تومان با سود ۶ درصد نیز تسهیلات می‌دهیم.

ریاحی با اشاره به اینکه اعلام کردیم به برخی طرح‌ها از جمله سرمایه در گردش، نمایشگاه، سوپر مارکت وام تعلق نمی‌گیرد، اظهار داشت: تا به امروز ۱۵ هزار ایثارگر در سایت کارا ثبت نام کرده‌اند که از این میان شش هزار نفر به بانک معرفی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات صندوق توسعه ملی این است که وام ۱۵ میلیارد تومانی را تنها به شخص حقیقی می‌دهد. به افراد حقوقی و شرکت‌ها وام تعلق نمی‌گیرد. در اساس‌نامه ایثارگران، تنها وام به همسر، پدر، مادر و فرزند شهید، جانباز، همسر و فرزند جانباز، آزاده، همسر و فرزند آزاده تعلق می‌گیرد. طبق جدولی که داریم، هر یک از این افراد به طور جداگانه وام می‌گیرند. به خواهر و برادر شهدا طبق اساس‌نامه وام تعلق نمی‌گیرد، اما با ایجاد کارگروه سعی در انجام این کار داریم. اگر در مجلس مصوب شود، از این پس به خواهران و برادران شهدا نیز تسهیلات اشتغال خواهیم داد.

ریاحی عنوان کرد: برخی سازمان‌ها و ارگان‌ها وام به یک نفر می‌دهند و سپس او را رها می‌کنند؛ اما بنیاد شهید و امور ایثارگران پس از تحویل وام به متقاضی او را پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال غرفه‌ای در نمایشگاه‌ها به طور رایگان به وی اختصاص می‌دهد و یا کالاهایش را به بازار عرضه می‌کند.

وی گفت: ما علاوه بر تسهیلات اشتغال، طرح «زیر ساخت» نیز داریم که در این طرح ما وام‌های بلاعوض می‌دهیم. این نوع وام‌های برای مجوز، بازسازی داده می‌شود.

مدیرعامل صندوق اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در حال حاضر ۷۵۰ میلیارد تومان بنیاد شهید اعتبار برای تسهیلات اشتغال دارد که به واجدین شرایط تحویل داده می‌شود. در کشور ما متاسفانه اکثر افراد به دنبال استخدام هستند و کم‌تر اشتغال‌زایی می‌کنند. این فرهنگ باید در کشورمان گسترش یابد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: تسهیلات صندوق شامل خانواده شهدا و جانبازان مدافع حرم نیز شده و در حال حل فرایندی هستیم که به خانواده شهدای غیر ایرانی نیز وام تعلق گیرد. 

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *