پس از انتقاد رهبری، رویه غلط «بنیاد شهید» متوقف شد!

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، اولین نشست خبری محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با جمعی از اصحاب رسانه صبح امروز برگزار شد.

در این نشست دو تن از معاونان محمود پاکدل او را همراهی می‌کردند و موضوعاتی چون اشتغال، مسکن و ساماندهی گلزار شهدا از جمله مهمترین موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

معاون تعاون بنیاد شهید با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از بودجه بنیاد در این معاونت هزینه می‌شود، گفت: پرداخت حقوق و حق معیشت و پرداخت حق پرستاری از جمله کارهایی است که در این معاونت انجام می‌شود همچنین موضوع مهم احراز  جانبازی و ایثارگری کسانی که می‌خواهند پس از چند سال تازه مدارک خود را به بنیاد بیاورند به معاونت تعاون ارتباط دارد.

وی به موضوع تعویض کارت شناسایی برای ایثارگران اشاره کرد و افزود: مشمولانی که شامل گرفتن این کارت می‌شوند خانواده جانبازان ۷۰ درصد و نیز جانبازان زیر ۲۵ درصد را نیز شامل می‌شود که تا کنون ۵۸۰ هزار نفر برای درخواست کارت به سایت ما مراجعه کرده‌اند. ۴۲۰ هزار نفر کارت‌شان را دریافت کرده و ۱۱۰ هزار نفر تا هفته آینده دریافت خواهند کرد.

از جمله مباحث دیگری که توسط محمود پاکدل بیان شد، موضوع اجرای طرح سپاس است. وی گفت: سالانه ۴۰۰ هزار نفر از خانواده شهدا میزبان مسئولان بنیاد شهید هستند. امسال تا کنون ۳۵۰ هزار بازدید توسط مسئولان نهادهای مختلف با خانواده شهدا و ایثارگران انجام شده است.

پاکدل به افزایش وام مسکن  خانواده شهدا اشاره کرد و گفت: در این خصوص نیز توافقات زیادی با دستگاه‌های مختلف داشته‌ایم، بر این اساس در شهرهای بزرگ بالای یک میلیون نفر ۱۰۰ میلیون تومان در شهرهای کوچک‌تر ۷۷ میلیون تومان و در شهرستان‌ها ۶۶ میلیون تومان و روستایی‌ها ۳۸ میلیون تومان وام مسکن دریافت می‌کنند.

در کنار مباحث مطرح شده در این نشست، از جمله مهمترین بحثی که توجه اصحاب رسانه را به خود معطوف کرد، موضوع طرح همسان‌سازی قبور شهدا است که هفته پیش مقام معظم رهبری نیز در این خصوص لب به انتقاد گشوده و گفتند، «یکی از کارهای بدی که بعضی از مدیران گلزارهای شهدا انجام می‌دهند، این کار غلط یکسان‌سازی قبور شهداست.»

در همین راستا موضوعی که به معاون تعاون بنیاد شهید منتقل شد این نکات را در بر داشت: اساساً‌ منظورشان از طرح همسان‌سازی چیست و چرا تا پیش از انتقاد مقام معظم رهبری گوششان بدهکار شنیدن هیچ مخالفتی چه از طرف خانواده شهدا و چه از طرف اقشار مختلف مردم نبود؟

همچنین چرا حالا که این موضوع توسط مقام معظم رهبری مطرح شده مسئولان بنیاد شهید به جای اینکه یک عذرخواهی کنند و بگویند چرا برای چنین کار مهمی کارگروهی متشکل از صاحبنظران و خانواده شهدا تشکیل نداده‌اند سعی کردند موضوع را به نوع دیگری مطرح کنند و به اصلاح خود را به آن راه زدند؟ مثلا نصیری رییس بنیاد شهید استان تهران سخنان رهبری را فاقد انتقاد بیان کرده و می‌گوید ایشان انتقاد نکردند بلکه تنها منویات خود را بیان داشته اند. و نیز معاون مسکن و گلزارهای محمود پاکدل گفت: ساماندهی گلزار شهدا به شکلی که اعتراض ها را برانگیخته و به آثار ملی خدشه وارد کرده، به ندرت! انجام شده است.

معاون تعاون و امور ایثارگران بنیاد شهید در خصوص این سوالات گفت: البته طرح ساماندهی اشکالاتی داشته و ما پس از منویات مقام معظم رهبری و تذکرات ایشان ادامه این طرح را متوقف کردیم تا زمانی که پس از بررسی نقطه نظرات رهبری را لحاظ کنیم و سپس طرح دیگری را اجرایی کنیم. 

همان روزی که رهبری تذکر دادند حجت الاسلام شهیدی بلافاصله اعلام کرد باید مواردی که آقا گفتند انجام شود. ما هم می گوییم این کار بد است و پذیرفتیم. و این کار تکرار نخواهد شد. موضع کلی بنیاد شهید هم سو با سخنان رهبری است. ما به دغدغه خانواده شهدا توجه خواهیم کرد. 

وی در پایان اظهار داشت: جلسه ای در مورد تصمیم گیری روند همسان سازی قبور شهدا فردا تشکیل خواهد شد. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *