افزوده شدن حوزه «مدافعان حرم» به جایزه کتاب سال دفاع مقدس

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، نشست خبری هجدهمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس با حضور امیر حمیدرضا گرامی رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و  اصحاب رسانه در ستاد مرکزی راهیان نور کشور برگزار شد.

 امیر حمیدرضا گرامی در این نشست گفت: چند سال بود که مراسم ارزیابی و انتخاب کتاب سال دفاع مقدس بنا به دلایلی برگزار نشده بود و دوره هفدهم این جایزه با ۳ سال تاخیر در سال گذشته برگزار و تصمیم بر این شد که این دوره به صورت دوسالانه برگزار شود.

وی افزود: در دوره هجدهم کتاب‌های منتشر شده دفاع مقدس در سال ۹۵ و ۹۶ مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: البته از سال بعد این دوره جایزه به صورت سالانه برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس گفت: رویکرد هجدهمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس  الگوسازی و تعریف شاخص‌های کتاب تراز دفاع مقدس است که بنا داریم تا آیندگان و نوقلمان با این شاخص‌ها آشنا شوند و این شاخص‌ها را در کتابهای خود مورد استفاده قرار دهند.

امیر گرامی در ادامه با بیان اینکه دومین رویکرد این دوره از جایزه کتاب سال دفاع مقدس را استفاده ظرفیت‌های استانی  است، افزود: البته در استانها ۴ حوزه شعر، خاطره، داستان و مستندهای داستانی مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد و پس از انتخاب کتاب سال در استانها ،سطح ملی آن در فصل تابستان و در ماه بهمن برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حوزه مدافعان حرم از جمله بخش‌های موجود در هجدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس است، گفت: سیاست سازمان  ادبیات و تاریخ دفاع مقدس برون‌سپاری، تمرکززدایی و استفاده از ظرفیت‌های کشوری است.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس نیاز به تاریخ بدون اغراق و انحراف را لازمه امروز کشو ر در حوزه فرهنگی و ارزشهای فرهنگی عنوان کرد و گفت: در فضای پیچیده و مه‌آلود مجازی امروز ابهامات زیادی به وجود می‌آید که باید آن را به صورت شفاف بیان کرد.

امیر گرامی ادامه داد: سال گذشته ۱۷۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و امسال تاکنون ۱۸۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده که تا پایان مهلت داوری این تعداد افزوده خواهد شد.

وی قدمت برگزاری جایزه کتاب سال دفاع مقدس به جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی تنه می‌زند، گفت: اعتقاد ما بر این است که باید جشنواره‌هایی که برگزار می‌کنیم جریان‌ساز باشد و تلاش بر این است که این جشنواره با کیفیت و بدون تشریفات برگزار شود.

امیر گرامی در پایان بیان داشت: در آینده جشنواره ربع قرن کتاب دفاع مقدس در ۴۰ سالگی دفاع مقدس برگزار خواهد شد که در همین زمینه ۱۹ هزار اثر دفاع مقدسی تولید شده که با برنامه‌ریزی انجام شده قرار است این آثار در نمایشگاه همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *